gbpc
21 اسفند 1401 - 18:52

«زیارت، خانواده و همدلی» شعار محوری برنامه‌های نوروزی حرم مطهر رضوی

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: امسال برنامه های نوروزی 1402حرم مطهر رضوی با شعار محوری «زیارت، خانواده و همدلی» تدارک و برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، عبدالحمید طالبی در نشست خبری تشریح ویژه برنامه‌های نوروز ۱۴۰۲ و ماه مبارک رمضان برگزار شد، اظهار کرد: امسال به دلیل تقارن ماه مبارک رمضان و عید نوروز، شاهد حضور خیل عظیمی از زائران در بارگاه منور و مطهر رضوی خواهیم بود. از همین رو برنامه‌های متنوع ویژه‌ای برای میزبانی هر چه شایسته تر از زائران و مجاوران در این ایام تدارک دیده شده است.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی ادامه داد: برنامه‌های امسال با هدف فراهم آوردن زیارت مطلوب برای زائران و نهادینه کردن زیارت متعالی تهیه و تدارک دیده شده است و امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولاتی غنی و روزآمد، محتوای فرهنگی زائران را فراهم آوریم.

زیارت، کانون تمامی فعالیت‌های آستان قدس رضوی

 طالبی در ادامه «زیارت» را کانون تمامی فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس درحرم مطهر رضوی دانست و با بیان اینکه یکی از ویژگی های ایام نوروز، تشرف زائران به صورت خانوادگی به حرم مطهر است، گفت: همدلی، انسجام اسلامی، اتحاد ملی و کمک به هم نوع در ایامی که شاید بسیاری از افراد، نیاز به حمایت داشته باشند، از نکات قابل توجهی است که سعی شده در برنامه‌های امسال در مجموعه آستان قدس رضوی، استان و ملی اجرایی شود.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی به بحث تقویت رویکرد زائر محوری اشاره کرد و افزود: تسهیل زیارت و تثبیت آن با ارائه محصولات فرهنگی، ارائه خدمات اجتماعی به زائران و مجاوران نیازمند و... از دیگر رویکردهای برنامه‌های نوروزی حرم مطهر رضوی است.

برگزاری ۴۲ برنامه محوری در حرم مطهر رضوی

وی خاطر نشان کرد: در آبان ماه امسال نخستین جلسه مجمع مشورتی استان برگزار و سند محتوایی آن ارائه و سیاست‌ها، راهکارها و برنامه‌های اصلی و نقاط آسیب مطرح شد و با ایجاد قرارگاه استانی و ستاد مناسبت های ویژه در آستان قدس رضوی توانستیم ۴۲ برنامه مختلف را در حرم مطهر رضوی، سازمان علمی و فرهنگی، بنیاد کرامت و بنیاد بهره‌وری و موقوفات برای ایام نوروز برنامه‌ریزی کنیم.

برپایی نمایشگاه‌های قرآنی و مردم محور

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، با بیان اینکه تقارن ماه مبارک رمضان با عید نوروز حساسیت ارائه خدمات را برای تمامی دستگاه‌های فرهنگی ایجاد می‌کند، گفت: به همین منظور این برنامه‌ها با برپایی نمایشگاه قرآن در مدرسه خیرات خان آغاز خواهد شد و همچنین مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی، از ۴ تا ۱۲ فروردین با همکاری اداره کل ارشاد نمایشگاه قرآن را در مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار می کند.
وی همچنین از برپایی نمایشگاه مردم محور و سازمان نهاد، توسط موسسه جوانان آستان قدس رضوی با عنوان «شباب الشمس» خبر داد و افزود: این نمایشگاه حد فاصل باب الرضا و باب الجواد حرم مطهر رضوی، به ارائه خدمات می پردازد.

«مهمان بهشت» میزبان زائران زیارت اولی

طالبی در ادامه به فعالیت‌های بنیاد فرهنگی رضوی در ایام نوروز ۱۴۰۲ اشاره کرد و دو ویژه برنامه «مهمان بهشت» ویژه زائران زیارت اولی از استان‌های محروم و جشن تکلیف دختران تازه مکلف را از محوری‌ترین برنامه‌های این موسسه برشمرد.

توزیع بسته‌های فرهنگی به هتل های سطح شهر مشهد 

وی با اشاره به اینکه موسسه آفرینش‌های هنری  نیز با ارائه فعالیت‌هایی متعدد رسانه ای، تصویری و هنری میزبان زائران ومجاوران نوروزی است، گفت: تهیه بسته‌های فرهنگی، تبلیغی و ارائه آن به 100 هتل در سطح مشهد، ایجاد پایگاه فرهنگی در هتل ها، ارائه بسته هایی با محوریت کتاب و کتاب خوانی، راه اندازی پویش من را با خودت ببر، راه اندازی پایگاه‌های سیار کتاب و... از جمله خدمات این موسسه به زائران است.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی خاطر نشان کرد: در ویژه برنامه ای با عنوان «بهار نیایش» نیز در مبادی ورودی شهر مشهد میزبان زائران هستیم و سعی داریم این حس را در آنان القا کنیم که تمام شهر مشهد حرم است و باید ادب حضور به این شهر مقدس رعایت شود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1089004